Zabytki i ciekawe miejsca Zabytki i ciekawe miejsca

Tablica upamiętniająca poległych żołnierzy artylerzystów

W miejscach, gdzie toczyły się ciężkie walki w marcu 1945 r., umieszczono tablice poświęcone żołnierzom I Armii Wojska Polskiego:
Tablica upamiętniająca poległych żołnierzy zawieszona jest na frontowej ścianie budynku Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5, upamiętnia żołnierzy artylerzystów: 3, 4, 6 Dywizji Piechoty, 2 i 3 Brygady Artylerii Haubic, 5 Brygady Artylerii Ciężkiej, 15 i 18 Pułku 1 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej oraz 1 Pułku Moździerzy 1 Armii Wojska Polskiego, poległych w walkach toczonych w tym rejonie.
Tablica ufundowana przez jednostki wojskowe stacjonujące w okolicach Kołobrzegu. Na tablicy widoczny napis: "POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ/ W DNIACH 8-18 MARCA 1945 R./ W CZASIE WALK 1 ARMII/ WOJSKA POLSKIEGO/ O WYZWOLENIE KOŁOBRZEGU/ I DOSTĘP DO BAŁTYKU,/ BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM/ ARTYLERZYSTOM:/ 3. 4. 6. DYWIZJI PIECHOTY./ 2 i 3 BRYGADY ARTYLERII HAUBIC./ 5 BRYGADY ARTYLERII CIĘŻKIEJ./ 15 i 18 PUŁKU 1 DYWIZJI/ ARTYLERII PRZECIWLOTNICZEJ./ 1 PUŁKU MOŹDZIERZY". Treść tablicy umieszczona pomiędzy orłem wojskowym wz. 1943 (u szczytu tablicy) oraz znakiem graficznym artylerii (u dołu tablicy). 

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x